HDDCASE25BK
Login for pricing
In Stock:
16 available
StarTech.com 2.5in Anti-Static Hard Drive Protector Case - Black (3pk) - 2.5 HDD protector black - 2.5 HDD protector
| Material | Plastic |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| SKU | HDDCASE25BK |
| EAN | 0065030843959 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Provides safe handling and anti-static protection for most 2.5in hard drives
The StarTech.com Advantage
- Able to fit the popular 9.5mm and 12.5mm style 2.5in hard drives with an easy access door for the drive connectors
- Bundled as a pack of 3 hard drive cases
The StarTech.com Advantage
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Number of devices supported | 1 |
| Brand compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Protection features | Static proof |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 106 g |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 395 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 115 g |
| Packaging data | |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 395 mm |
| Package height | 17 mm |