HDDSLEV25
Login for pricing
In Stock:
2 available
StarTech.com 2.5in Silicone Laptop Hard Drive Protector Sleeve with Connector Cap - 3.5 HDD protector - Hard Drive protector
| Material | Silicone |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Case type | Sleeve case |
| SKU | HDDSLEV25 |
| EAN | 0065030835138 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Provide protection against shocks/impacts to a 2.5in hard drive
This silicone hard drive protector sleeve provides a layer of sturdy protection against potential shock/impact damage for your uninstalled 2.5in hard drives.
This versatile hard drive sleeve offers the flexibility to fit most IDE and SATA/SAS 2.5in HDDs. The silicon sleeve features a tip cover that's specifically designed to protect the hard drive interface ports during transportation, but can be removed for installation.
The StarTech.com Advantage
- Made from a durable silicone material that provides shock protection while being easy to handle
- Designed to be stackable, for ease of storage
The StarTech.com Advantage
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Number of devices supported | 1 |
| Material | Silicone |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Protection features | Shock resistant |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 73 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 22 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 11 mm |
| Package weight | 27 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 11 mm |