ALOGIC DUPRDX2-100 laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black, Grey
SKU
DUPRDX2-100
Login for pricing
In Stock: 64 available
DX2 Dual 4K Display Universal Docking Station – with 100W Power Delivery
  • 2 x 4K@60Hz DisplayPort (3840 x 2160), 2 x USB-A 3.1 Gen1 (5G) , 1 x USB-A 3.1 Gen 1 (5G) BC 1.2, 1 USB-C 3.1 Gen 2 (10G) BC 1.2 , 1 x 3.5mm Combo Jack, , 1 x Gigabit Ethernet Port
  • Compatible with USB-C & USB-A
  • Up to 100W power to laptop
  • Engineered for compatibility across all Windows, MacOS and ChromeOS laptops
More Information
Product colour Black,Grey
SKU DUPRDX2-100
EAN 9350784025418
Manufacturer ALOGIC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
USB-C & USB-A LAPTOP COMPATIBLE
DUAL DISPLAY ON M1 MAC
M1 Mac users can work on up to two screens when they plug into the DX2.
MADE WITH DISPLAYLINK
The DX2’s DisplayLink technology boosts your connectivity, power and productivity at work.
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity1
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
DisplayPorts quantity2
Microphone inYes
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
USB Power DeliveryYes
USB Power Delivery up to100 W
DisplayPort version1.4
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution5120 x 2880 pixels
Number of displays supported2
Product colourBlack, Grey
Card reader integratedNo
Brand compatibilityUniversal
Cable lock slotYes
Plug and PlayYes
LED indicatorsYes
Cable lock slot typeKensington
HD type4K Ultra HD
VESA mountingYes
Maximum refresh rate60 Hz
Technical details
Brand compatibilityUniversal
Cable lock slotYes
Plug and PlayYes
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeDC
Compatible power plug typesAU, EU, UK, US
Power supply100 W
Software
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Other operating systems supportedChromeOS
Indication
LED indicatorsYes
Weight & dimensions
Weight535 g
Width190 mm
Depth90 mm
Height6.5 mm
Design
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Interface adapters includedUSB Type-C male - USB Type-A female
ManualYes
Cables includedUSB Type-C
AC adapter includedYes
Quantity per pack1 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
New
ALOGIC DUPRDX2-100 laptop dock/port re... Login for pricing
StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UHD 4K Monitor Docking Station, Mac & Windows, USB C to HDMI & DisplayPort, 60W Power Delivery, 5x USB 5Gbps Hub - TAA StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UH... Login for pricing
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3 Dual Display Docking Station
Hot Product
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3... Login for pricing
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K 60Hz TB3 Laptop Docking Station with DisplayPort - 85W Power Delivery Charging - 6-Port USB 3.0 Hub, SD 4.0, GbE, Audio - Windows & Mac StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual... Login for pricing