APC Back-UPS, 650VA/400W Floor/Wall Mount, 230V, 8x British BS1363A outlets, USB Type A Port, User Replaceable Battery
SKU
BE650G2-UK
Login for pricing
In Stock: 35 available
Back-UPS, 650VA/400W Floor/Wall Mount, 230V, 8x British BS1363A outlets, USB Type A Port, User Replaceable Battery
  • APC Back-UPS 650VA, 230V, 1 USB charging port
  • Battery Backup & Surge Protector for Electronics and Computers
  • Includes: User Manual
More Information
Output power capacity 0.65 kVA
Product colour Black
Output power 400 W
Form factor Compact
SKU BE650G2-UK
EAN 0731304347255
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Power
Output power400 W
Input operation voltage (min)180 V
Input operation voltage (max)266 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)230 V
Surge energy rating310 J
Maximum current6 A
Efficiency80%
Output power capacity0.65 kVA
Ports & interfaces
Cable length1.83 m
USB portYes
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm
UPS topologyStandby (Offline)
WaveformSine
LED indicatorsYes
Surge protectionYes
Surge protection featuresDigital Subscriber Line (DSL)
Noise level45 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency47/63 Hz
UPS topologyStandby (Offline)
WaveformSine
Output power400 W
Surge energy rating310 J
Maximum current6 A
Efficiency80%
Surge protectionYes
Noise level45 dB
Audible alarm(s)Yes
Input frequency47/63 Hz
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery recharge time16 h
Hot-swap batteryYes
Cold startYes
Automatic battery testYes
Design
Form factorCompact
LED indicatorsYes
Product colourBlack
CertificationCE, EAC
Cable length1.83 m
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Non-operating altitude0 - 4500 m
Technical details
Output frequency47/63 Hz
Harmonized System (HS) code85078000
Compliance certificatesRoHS
Certificates
CertificationCE, EAC
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Package width186 mm
Package depth441 mm
Package height190 mm
Weight4 kg
Width130 mm
Package weight4.5 kg
Height120 mm
Depth365 mm
Packaging data
Package width186 mm
Package depth441 mm
Package height190 mm
Package weight4.5 kg
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Back-UPS, 650VA/400W Floor/Wall Mount, 230V, 8x British BS1363A outlets, USB Type A Port, User Replaceable Battery APC Back-UPS, 650VA/400W Floor/Wall Mo... Login for pricing