APC Smart-UPS SMT2200RMI2UC - 8x C13, 1x C19, USB, Rackmount 2U, SmartConnect, 2200VA
SKU
SMT2200RMI2UC
Login for pricing
In Stock: 78 available
APC Smart-UPS SMT2200RMI2UC - 8x C13, 1x C19, USB, Rack Mountable, SmartConnect, 2200VA
More Information
Output power capacity 2.2 kVA
Product colour Black,Metallic
Output power 1980 W
Form factor Rackmount
SKU SMT2200RMI2UC
EAN 0731304337324
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Stay always online and prevent data loss
Safety
Battery life
SmartConnect
* Extend access to SmartConnect through the following licenses:
1 year Standard Plan: ERWPMON1-1Y-DIGI
3 year Standard Plan: ERWPMON1-3Y-DIGI
1 year Advanced Plan: ERWPLUS1-1Y-DIGI
3 year Advanced Plan: ERWPLUS1-3Y-DIGI
PowerChute
Network Management Card
Ease of use
Extend the lifespan
Warranty extension
Switched Outlet Groups: Remote reboot and phased start-up
Power
Output power1980 W
Input operation voltage (min)151 V
Input operation voltage (max)302 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating375 J
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)5%
Output power capacity2.2 kVA
Ports & interfaces
Cable length2 m
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRJ-45
SmartSlotYes
AC outlets quantity9 AC outlet(s)
AC outlet typesIEC 60320
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB port typeUSB Type-A
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Low battery alarm
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Response time6 ms
Power protection featuresOver voltage
Noise level55 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Response time6 ms
Output power1980 W
Surge energy rating375 J
Noise level55 dB
Audible alarm(s)Yes
Input frequency50/60 Hz
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Number of batteries supported1
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Replacement battery cartridgeRBC43
Design
Rack capacity2U
Form factorRackmount
Product colourBlack, Metallic
CertificationCE, EAC, EN 60950, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, GS Mark, IRAM, RCM, VDE, WEEE
Cable length2 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Sustainability certificatesGreen Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)3416.11
Compliance certificatesRoHS
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Cables includedRS-232, USB cable
Rack mount kitYes
Software CDYes
Sustainability
Weight & dimensions
Package width600 mm
Package depth980 mm
Package height254 mm
Weight42.3 kg
Width432 mm
Package weight49.7 kg
Height86 mm
Depth683 mm
Packaging data
Rack mount kitYes
Software CDYes
Package width600 mm
Package depth980 mm
Package height254 mm