BNEFT270
Login for pricing
In Stock: 124 available
FlexTop 270, 10 - 16", 255 g
More Information
SKU BNEFT270
EAN 8717399992046
Manufacturer BakkerElkhuizen
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Ergonomic background
Ergonomic background
Made of high quality, strong material. Hylite aluminium.
Foldable. Compact. Mobile.
Foldable. Compact. Mobile.
The FlexTop 270 is ideal for mobile screen work. You can use it in the office, take it with you to a client or trade show, use it in your home office. Simply anywhere you can imagine laptop work. With a folded size of 280mm x 220mm x 4mm and a weight of only 255g, this laptop stand is super compact, ultra-thin and ultra-light, that you won’t even notice the FlexTop 270 in your bag. The FlexTop 270 is usable for laptops between 10 and 16 inches. This laptop holder is also excellent for tablets, mobile screens and phones.
More height adjustment-levels.
More height adjustment-levels.
The FlexTop 270 has six height adjustment-levels, more than any other laptop stand. The height adjustment range is 90 mm to 200 mm. Just bring your laptop screen to the optimal height for you, adopt your body automatically to a healthy and upright posture, prevent physical discomfort, and work more productively than ever.
FlexTop 270
Easy setup.
Design
Product typeLaptop stand
Minimum notebook screen size compatibility25.4 cm (10")
Maximum notebook screen size compatibility40.6 cm (16")
Maximum weight capacity3 kg
MaterialAluminium
Product colourGrey
Non-slip surfaceYes
Ergonomics
FoldableYes
Height adjustment range90 - 200 mm
Height adjustmentYes
Number of height positions6
Weight & dimensions
Weight255 g
Width280 mm
Depth220 mm
Height4 mm
Package width247 mm
Package depth345 mm
Package height10 mm
Package weight360 g
Display
Maximum weight capacity3 kg
Packaging data
Package width247 mm
Package depth345 mm
Package height10 mm
Package weight360 g
Colour
Product colourGrey
Packaging content
Carrying caseYes
Quick start guideYes
Technical details
Products per pallet500 pc(s)
Country of originNetherlands
Pallet gross weight180 g
Material
MaterialAluminium
Logistics data
Master (outer) case width590 mm
Master (outer) case length820 mm
Master (outer) case height450 mm