6882C027
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
  • Functions: Print, Copy, Scan with ADF and Wi-Fi/Ethernet
  • Display: 6.9cm LCD Tiltable Touch screen, Colour
  • Connectivity: USB, Wi-Fi (2.4GHz & 5GHz), Ethernet
  • Page yield (standard): 6000 (black) or 14000 (colour)
  • Fast print speeds: Black 24.0 ipm, Colour 15.5 ipm
  • Dimensions (in use): 399 x 410 x 254mm
  • Page yield (economy mode): 9000 (black) or 21000 (colour)
  • ADF: 50-Sheet ADF
More Information
SKU 6882C027
EAN 8714574692272
Manufacturer Canon
Availability In Stock
Product Family MAXIFY
Product Videos View Video
Low Costs That Stay Low
Low Costs That Stay Low
Durable Documents – On The Double
Compact But Capable
Compact But Capable
Maximise Efficiency
Maximise Efficiency
Get Connected
Get Connected
Safe And Secure
Safe And Secure
SMALL DECISIONS, MAXIMUM IMPACT
Estate Agencies
Retail
Private Clinics
Educational Institutions
Features
Product colourBlack, White
ScanningColour scanning
FaxingNo
Duplex printing modeAuto
CopyingColour copying
Print technologyInkjet
PrintingColour printing
Control typeTouch
Market positioningBusiness
Duplex printingYes
Duplex copyingYes
Maximum duty cycle45000 pages per month
Duplex functionsCopy, Print
Printing coloursBlack, Cyan, Magenta, Yellow
Performance
ScanningColour scanning
FaxingNo
Duplex functionsCopy, Print
Duplex printing modeAuto
CopyingColour copying
Product colourBlack, White
Print technologyInkjet
PrintingColour printing
Market positioningBusiness
Print quality
Maximum resolution600 x 1200 DPI
Input capacity
Maximum input capacity350 sheets
Auto document feeder (ADF) input capacity50 sheets
Display
Colour displayYes
Display diagonal6.86 cm (2.7")
DisplayLCD
Built-in displayYes
Printing
Print speed (ISO/IEC 24734) mono24 ipm
Print speed (ISO/IEC 24734) colour15.5 ipm
Time to first page (colour, normal)7 s
Time to first page (black, normal)5.5 s
Duplex printingYes
Copying
N-in-1 copy functionYes
ID-card copy functionYes
N-in-1 copy function (N=)2, 4
Maximum number of copies99 copies
Copier resize25 - 400%
Duplex copyingYes
Scanning
Optical scanning resolution1200 x 1200 DPI
Maximum scan area216 x 356 mm
Scanner typeFlatbed & ADF scanner
Output colour depth8 bit
Scan technologyCIS
Output greyscale depth8 bit
Fax
Input & output capacity
Total number of input trays2
Total input capacity350 sheets
Paper tray 1 input capacity100 sheets
Paper tray 2 input capacity250 sheets
Auto document feeder (ADF)Yes
Print technology
Paper handling
Maximum ISO A-series paper sizeA4
ISO A-series sizes (A0...A9)A4, A5, A6
ISO B-series sizes (B0...B9)B5
Non-ISO print media sizesLegal, Letter
Envelopes sizesC5, Com-10, DL
Photo paper sizes (imperial)4x6,5x7,7x10,8x10
Custom media width89 - 216 mm
Custom media length127 - 1200 mm
Paper tray media typesEnvelopes, Matte paper, Photo paper, Plain paper
Paper tray media weight64 - 105 g/m²
Ports & interfaces
USB portYes
USB connectorUSB Type-B
Direct printingYes
Network
Ethernet LAN data rates10,100 Mbit/s
Mobile printing technologiesApple AirPrint, Canon iEasy-PhotoPrint, Mopria Print Service
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Security algorithmsWEP, WPA-PSK2
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Technical details
Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC)0.157 kWh/week
Cartridge(s) includedYes
Power consumption (copying)20 W
Design
Colour displayYes
Display diagonal6.86 cm (2.7")
DisplayLCD
Control typeTouch
Built-in displayYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (off)0.05 W
System requirements
Windows operating systems supportedWindows 10, Windows 7, Windows 8.1
Other operating systems supportedAndroid, ChromeOS, iOS, iPadOS
Software
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Weight & dimensions
Width399 mm
Depth410 mm
Height254 mm
Weight11.6 kg
Packaging data
Included cartridge capacity (black)6000 pages
Included cartridge capacity (CMY)14000 pages
Cartridge(s) includedYes
Cables includedAC
Packaging content
Cables includedAC
Included cartridge capacity (economy mode, black)9000 pages
Included cartridge capacity (economy mode, CMY)21000 pages
Other features