SRT72RMBP
Login for pricing
In Stock: 35 available
Smart-UPS On-Line SRT Rackmount Battery Pack for 2.2kVA Extended runtime model 72V
More Information
SKU SRT72RMBP
EAN 0731304317715
Manufacturer APC
Availability In Stock
This APC Smart-UPS battery pack connected with SRT On-Line UPS, provides extended runtime to SRT mission critical applications. This 72V SRT rackmount extendable runtime battery pack is compatible with 2.2kVA SRT rackmount Smart-UPS extended runtime models. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty.
Features
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery capacity734 VAh
Battery voltage72 V
Battery life5 year(s)
Hot-swap batteryYes
Product colourBlack
CompatibilityAPC Smart-UPS
Technical details
Harmonized System (HS) code85044095
Total carbon footprint (kg of CO2e)186.91
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS On-Line SRT Rackmount Battery Pack for 2.2kVA Extended runtime model 72V APC Smart-UPS On-Line SRT Rackmount Ba... Login for pricing
APC Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc, W/rail kit APC Smart-UPS X External Battery Pack,... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 3kVA Extended runtime model 96V APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack... Login for pricing
APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery Pack
Bestseller
APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery... Login for pricing
Eaton 9PX EBM 2U 72V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah
Hot Product
Eaton 9PX EBM 2U 72V Sealed Lead Acid... Login for pricing