DN-10-12U-B
Login for pricing
In Stock: 6 available
254 mm (10") 12U wall mounting cabinet 592x312x300 mm, color black (RAL 9005)
  • Protection class IP20
  • Lockable safety glass door
  • 200° door opening angle
  • 1-point locking on the front door
  • 254 mm (10") profile rails mounted at the front inside the enclosure, galvanized
  • 254 mm (10") profile rails are adjustable in depth
  • 1.1 - 1.5 thick sheet steel with a high load-bearing capacity, powder-coated
  • Cable entry with brush strip in the roof and with plastic cover in the floor
  • Ventilation slots for active and passive ventilation
  • Installation depth for components max.: 240 mm
  • Including earthing bolt on the housing base
More Information
Maximum weight capacity 30 kg
Type Wall mounted rack
Rack capacity 12U
SKU DN-10-12U-B
EAN 4016032474258
Manufacturer Digitus
Availability In Stock
- Compact housing for installations where space is limited
- Ready for immediate use: Delivery is assembled
- Flexible cable routing options thanks to protected openings in the roof and floor
- Lockable safety glass door with 200° door opening angle
- Depth-adjustable 254 mm (10") profile rails
- Load capacity for the installation of components: 30 kg
Whether in the home, office or in sub-distribution boards where space is limited: With the compact 254 mm (10") solutions, you can install your network wherever you want. Available in three height units (6U, 9U, 12U), the wall-mounted enclosures are equipped with a full glass door and a cable entry with brushes in the top and bottom. A pair of galvanized 254 mm (10") profile rails labelled with legible height units are installed inside. These can be adjusted in depth. Each cabinet is a robust steel construction made of up to 1.5 mm thick sheet steel. The coloring takes the form of electrostatic powder coating in the standard colors grey (RAL 7035) and black (RAL 9005). Door hinges can be changed. Furthermore, the cabinets can be completely dismantled if required thanks to the demountable design.
Features
Size (imperial)25.4 cm (10")
Key lockYes
Frame typeClosed
Rack capacity12U
International Protection (IP) codeIP20
Front door constructionGlass
Front door key lockYes
TypeWall mounted rack
Side panels includedYes
Maximum weight capacity30 kg
MaterialSteel
Cooling typePassive
Product colourBlack
Weight & dimensions
Package volume86580 cm³
Package depth360 mm
Package width370 mm
Package weight18.5 kg
Mounting depth (max)24 cm
Width312 mm
Depth300 mm
Height592 mm
Size (imperial)25.4 cm (10")
Packaging data
Package volume86580 cm³
Package depth360 mm
Package width370 mm
Package weight18.5 kg
Technical details
Package width370 mm
Size (imperial)25.4 cm (10")
Side panels includedYes
Cooling typePassive
Harmonized System (HS) code85381000
Colour
Product colourBlack
Packaging content
Material
MaterialSteel
Logistics data
Country of originChina
UK Trade Tariff code94032080
You may also be interested in
Compare Products
Product Digitus Wall-mounted housing 254 mm (10") - 312x300 mm (WxD) Digitus Wall-mounted housing 254 mm (1... Login for pricing