Eaton 5P1150IRG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 920 W 6 AC outlet(s)
SKU
5P1150IRG2BS
Login for pricing
In Stock: 8 available
5P Gen2 UPS, 1150 VA, 920 W, Input: C14, Outputs: (6) C13, Rack, 1U, BS Input cord
More Information
Product colour Black,Silver
Output power 920 W
Form factor Tower
UPS topology Line-Interactive
SKU 5P1150IRG2BS
EAN 3553340710506
Manufacturer Eaton
Availability In Stock
Power
Output power920 W
Input operation voltage (min)150 V
Input operation voltage (max)294 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency98.2%
Performance
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Number of output phases1
Number of input phases1
Noise level35 dB
Features
Output frequency50/60 Hz
WaveformSine
Number of output phases1
Number of input phases1
Output power920 W
Efficiency98.2%
Noise level35 dB
Input frequency47/70 Hz
Heat dissipation465 BTU/h
Ports & interfaces
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity6 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
Serial ports quantity1
USB port typeUSB Type-B
Battery
Number of batteries supported4
Battery voltage6 V
Battery capacity9 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Design
Rack capacity1U
Form factorTower
Product colourBlack, Silver
CertificationTUV IEC/EN 62040-1 IEC/EN 62040-2 EAC cTUVus UL 1778
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Operating altitude0 - 3000 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Weight & dimensions
Weight14.5 kg
Width438 mm
Height43.2 mm
Depth509 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
ManualYes
Certificates
Packaging content
Quick installation guideYes
ManualYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Eaton 5P1150IRG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 920 W 6 AC outlet(s) Eaton 5P1150IRG2BS uninterruptible pow... Login for pricing