Eaton 5PX2200IRTNG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 10 AC outlet(s)
SKU
5PX2200IRTNG2BS
Login for pricing
In Stock: 47 available
5PX Gen2 UPS, Line-interactive, 2200 VA, 2200 W, Input C20, Output 8 x C13 & 2 x C19, Rack/tower, 2U, Network card included, with BS input cord
More Information
Output power capacity 2.2 kVA
Product colour Black,Silver
Output power 2200 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU 5PX2200IRTNG2BS
EAN 3553340620928
Manufacturer Eaton
Availability In Stock
Power
Output power factor1
Output power2200 W
Input operation voltage (min)150 V
Input operation voltage (max)294 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Power factor1
Output power capacity2.2 kVA
Ports & interfaces
Cable length1.8 m
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugC20 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Serial ports quantity1
USB port typeUSB Type-B
Performance
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Number of output phases1
Number of input phases1
Power protection featuresOverdischarge
Noise level40 dB
Features
Output frequency50/60 Hz
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Number of output phases1
Number of input phases1
Output power factor1
Output power2200 W
Power factor1
Noise level40 dB
Input frequency47/70 Hz
Battery
Number of batteries supported6
Battery voltage12 V
Battery capacity7 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Automatic battery testYes
Design
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack, Silver
Cable length1.8 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Operating altitude0 - 3000 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesENERGY STAR
Compliance certificatesCE, REACH, RoHS
Weight & dimensions
Weight28.7 kg
Width588 mm
Height240 mm
Depth770 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
Cables includedInput power cable, Serial, USB cable
Rack mount kitYes
Certificates
Packaging content
Quick installation guideYes
Rack mount kitYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Eaton 5PX2200IRTNG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 10 AC outlet(s)