C11CJ30405BA
Login for pricing
In Stock: 5 available
4800 x 2400 DPI, 3.8 pl, ADF, 33.6 kbps, A4, USB, LAN, Wi-FI, 425‎ x 500 x 350 mm
  • Fast, time-saving printing Enjoy print speeds up to 25ppm*
  • Number 1 ink tank printer brand worldwide* 100m EcoTank printers sold worldwide*
More Information
SKU C11CJ30405BA
EAN 8715946734699
Manufacturer Epson
Availability In Stock
Product Family EcoTank
PDF URLs View PDF
Print up to 7,500 pages in black and 6,000 pages in colour from one set of replacement inks
Get more done in less time
Feature-rich A4 EcoTank
Keep on saving
End interuptions
Print from almost anywhere
Easy to use and reliable
Features
Product colourBlack
ScanningColour scanning
FaxingColour faxing
Duplex printing modeAuto
CopyingColour copying
Print technologyInkjet
PrintingColour printing
Control typeTouch
Market positioningHome & office
Duplex scanning modeAuto
Duplex copying modeAuto
Duplex printingYes
Duplex scanningYes
Duplex copyingYes
Duplex faxingYes
Number of print cartridges4
Duplex functionsCopy, Print, Scan
Printing coloursBlack, Cyan, Magenta, Yellow
Performance
ScanningColour scanning
FaxingColour faxing
Number of print cartridges4
Duplex printing modeAuto
CopyingColour copying
Product colourBlack
Print technologyInkjet
PrintingColour printing
Print quality
Maximum resolution4800 x 2400 DPI
Input capacity
Auto document feeder (ADF) input capacity50 sheets
Display
Colour displayYes
Display diagonal10.9 cm (4.3")
DisplayLCD
Built-in displayYes
Printing
Print speed (ISO/IEC 24734) mono25 ipm
Print speed (ISO/IEC 24734) colour12 ipm
Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter)22 ppm
Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter)9 ppm
Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter)16 ppm
Time to first page (colour, normal)9.5 s
Time to first page (black, normal)5.5 s
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter)32 ppm
Duplex printingYes
Print speed (ISO/IEC 24734) colour12 ppm
Print speed (ISO/IEC 24734) black25 ppm
Copying
Duplex copying modeAuto
Duplex copyingYes
Scanning
Optical scanning resolution1200 x 2400 DPI
Scanner typeFlatbed & ADF scanner
Scan toCloud
Scan speed (colour)26 ppm
Scan speed (black)9 ppm
Duplex scan speed (colour)6 ppm
Duplex scan speed (black)11 ppm
Image formats supportedBMP, JPEG, TIFF, PNG
Document formats supportedPDF
Scan technologyCIS
Duplex scanning modeAuto
Duplex scanningYes
Fax
Fax transmission speed3 sec/page
Modem speed33.6 Kbit/s
Fax memory550 pages
Speed diallingYes
Fax forwardingYes
Error Correction Mode (ECM)Yes
Auto-redialingYes
Duplex faxingYes
Input & output capacity
Total number of input trays3
Total input capacity550 sheets
Total output capacity125 sheets
Paper tray 1 input capacity250 sheets
Paper tray 2 input capacity250 sheets
Auto document feeder (ADF)Yes
Print technology
Paper handling
Maximum ISO A-series paper sizeA4
ISO A-series sizes (A0...A9)A4, A5, A6
ISO B-series sizes (B0...B9)B5, B6
ISO C-series sizes (C0...C9)C4, C6
Non-ISO print media sizesLegal, Letter
Envelopes sizes10, C4, C6, DL
Paper tray media typesEnvelopes, Plain paper
Paper tray media weight64 - 300 g/m²
Ports & interfaces
USB portYes
Direct printingYes
Network
Security algorithms64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Technical details
Speed diallingYes
Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC)0.13 kWh/week
Cartridge(s) includedYes
Power consumption (copying)19 W
Design
Colour displayYes
Display diagonal10.9 cm (4.3")
DisplayLCD
Control typeTouch
Built-in displayYes
Power
AC input voltage220 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (ready)8.3 W
Power consumption (sleep)0.8 W
Power consumption (off)0.2 W
System requirements
Mac operating systems supportedMac OS X 10.6 Snow Leopard
Software
Weight & dimensions
Width425 mm
Depth500 mm
Height350 mm
Weight17.5 kg
Packaging data
Included cartridge capacity (black)4500 pages
Included cartridge capacity (CMY)2800 pages
Cartridge(s) includedYes
Cables includedAC
Packaging content
Cables includedAC
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product Epson EcoTank ET-5805 Inkjet A4 4800 x 2400 DPI 32 ppm Wi-Fi Epson EcoTank ET-5805 Inkjet A4 4800 x... Login for pricing
HP LaserJet Enterprise MFP M528dn
New
HP LaserJet Enterprise MFP M528dn Login for pricing
Epson EcoTank ET-8550 Inkjet A3+ 5760 x 1440 DPI 32 ppm Wi-Fi