HJ1003WHWWGL
Login for pricing
In Stock: 52 available
HyperJuice 70W USB-C GaN Travel Charger - White
  • Can power up to 3 devices simultaneously with its two USB-C ports and one USB-A port
  • Charge safely with industry-leading testing, third-party certifications, and intelligent chips
  • Everything you need for global travel, thanks to its compact design and included travel adapters
  • Transforms into a flexible desktop charger with the included C8 adapter
More Information
Charger type Indoor
SKU HJ1003WHWWGL
EAN 6941921149390
Manufacturer HYPER
Availability In Stock
The HyperJuice 70W USB-C GaN Travel Charger can power up to 3 devices simultaneously with its two USB-C ports and one USB-A port, allowing you to fast charge your laptop, phone, tablet, or headphones. It has everything you need for global travel, thanks to its compact design and included travel adapters. Additionally, it easily transforms into a flexible desktop charger with the included C8 adapter. It’s the perfect solution for staying charged and connected, no matter where you are in the world.
70W GaN Fast Charging
Capable of 70W PD 3.0 charging speeds through either of the top 2 USB-C ports, allowing you to fast charge a MacBook Air M2 from 0-50% percent in approximately 30 minutes.
Intelligent Fast Charging
22% Cooler Than Leading Charger Brand
Travel-Ready with Global Adapters Included
Transforms into a Desktop Charging Solution
Maximum Charging Compatibility for 1000+ Devices Worldwide
Supported by charging protocols including PD 3.0, PPS, QC 3.0, and QC 2.0, HyperJuice 100W GaN Travel Charger is compatible with approximately 1,000+ devices. Whether you need to power your pro laptop, tablet, phone or headphones, we’ve got you covered.
Going Beyond Safety
Performance
Country of originVietnam
Charger typeIndoor
USB 2.0 ports quantity1
Charger compatibilityLaptop, Smartphone, Tablet
Power source typeAC
Fast chargingYes
USB Type-C ports quantity2
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Operating principleContact
USB Power Delivery revision3.0
USB Power Delivery up to70 W
Programmable power supply (PPS)Yes
Number of simultaneously connected devices (max)3
Design
Product colourWhite
Gallium nitride (GaN) transistorsYes
Power
Maximum power70 W
Port 1 output power70 W
Port 2 output power70 W
Port 3 output power18 W
Technical details
Power source typeAC
AC adapter includedYes
Country of originVietnam
Warranty period2 year(s)
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
Weight & dimensions
Width84 mm
Depth85 mm
Height32 mm
Weight220 g
Packaging data
Included power plug typesANZ, EU, UK, US
Packaging content
AC adapter includedYes
Colour
Product colourWhite
Logistics data
Warranty period2 year(s)
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product HYPER HyperJuice 70W USB-C GaN Travel Charger - White HYPER HyperJuice 70W USB-C GaN Travel... Login for pricing