WALLMNT12
Login for pricing
In Stock:
6 available
StarTech.com 12U Wall Mount Patch Panel Bracket - 13.75 in. (34.93 cm) Max. Mounting Depth - 19" Patch Panel Rack for Shallow Network Equipment- 125lbs Capacity (WALLMNT12)
- 12U WALL MOUNT RACK: This 19-inch-wide low profile wall mounted rack has a maximum mounting depth of 14 in [35 cm], recommended for networking equipment up to 12in deep, leaving 2in for cable routing; maximum weight capacity of 125lbs [57kg]
- Hassle-free setup with wall mounting holes spaced 16 in. apart, matching standard dry-wall framework
- COLD-ROLLED STEEL CONSTRUCTION: The wall mounting data rack features a solid steel design for ultimate durability and to ensure a safe and sturdy mounting solution & includes wall mounting hardware; installs onto 16" studs with mounting holes
This wall-mount bracket provides 12U of space for mounting shallow rack-mount equipment that's 13.75 in. (34.93 cm) deep or less to the wall, such as patch panels or network switches.
Improve efficiency and accessibility in your workspace
Ensure a secure and hassle-free installation
The wall rack is constructed of solid steel to ensure a sturdy and safe mounting solution for your mission-critical equipment. Also, because the wall-mount rack's mounting holes are positioned 16 in. apart, it exactly matches standard drywall construction framework to ensure simple and secure wall-stud anchoring. The rack also features a rear access panel that can be used to easily run cabling into the rack.
The WALLMNT12 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 530 mm |
| Package width | 383 mm |
| Package height | 567 mm |
| Package weight | 11 kg |
| Mounting depth (max) | 34.9 cm |
| Width | 499 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 541 mm |
| Weight | 8.7 kg |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 37 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 42 |
| Features | |
| Frame type | Open |
| Product design | 2-post |
| Rack capacity | 12U |
| Castor wheels | No |
| Adjustable mounting rails | No |
| Cable management | No |
| Mounting hole shape | Square |
| Type | Wall mounted rack |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, REACH |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 37 |
| Package depth | 530 mm |
| Package width | 383 mm |
| Package height | 567 mm |
| Package weight | 11 kg |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 42 |
| Technical details | |
| Package width | 383 mm |
| Package height | 567 mm |
| Type | Wall mounted rack |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 12U |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE, REACH |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 383 mm |
| Master (outer) case length | 530 mm |
| Master (outer) case height | 567 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 12U Wall Mount Network Ra...
Login for pricing
Hot Product
StarTech.com 8U 19" Wall Mount Ne...
Popular
Intellinet 19" Network Cabinet -...
Recommended