WALLMNT12
Login for pricing
In Stock: 6 available
StarTech.com 12U Wall Mount Patch Panel Bracket - 13.75 in. (34.93 cm) Max. Mounting Depth - 19" Patch Panel Rack for Shallow Network Equipment- 125lbs Capacity (WALLMNT12)
  • 12U WALL MOUNT RACK: This 19-inch-wide low profile wall mounted rack has a maximum mounting depth of 14 in [35 cm], recommended for networking equipment up to 12in deep, leaving 2in for cable routing; maximum weight capacity of 125lbs [57kg]
  • Hassle-free setup with wall mounting holes spaced 16 in. apart, matching standard dry-wall framework
  • COLD-ROLLED STEEL CONSTRUCTION: The wall mounting data rack features a solid steel design for ultimate durability and to ensure a safe and sturdy mounting solution & includes wall mounting hardware; installs onto 16" studs with mounting holes
More Information
Maximum weight capacity 56.7 kg
Type Wall mounted rack
Rack capacity 12U
SKU WALLMNT12
EAN 0065030866767
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
This wall-mount bracket provides 12U of space for mounting shallow rack-mount equipment that's 13.75 in. (34.93 cm) deep or less to the wall, such as patch panels or network switches.
Improve efficiency and accessibility in your workspace
Ensure a secure and hassle-free installation
The wall rack is constructed of solid steel to ensure a sturdy and safe mounting solution for your mission-critical equipment. Also, because the wall-mount rack's mounting holes are positioned 16 in. apart, it exactly matches standard drywall construction framework to ensure simple and secure wall-stud anchoring. The rack also features a rear access panel that can be used to easily run cabling into the rack.
The WALLMNT12 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Weight & dimensions
Package depth530 mm
Package width383 mm
Package height567 mm
Package weight11 kg
Mounting depth (max)34.9 cm
Width499 mm
Depth350 mm
Height541 mm
Weight8.7 kg
Maximum weight capacity56.7 kg
Packaging content
ManualYes
Mounting kitYes
Nuts includedYes
Number of nuts37
Screws includedYes
Number of screws42
Features
Frame typeOpen
Product design2-post
Rack capacity12U
Castor wheelsNo
Adjustable mounting railsNo
Cable managementNo
Mounting hole shapeSquare
TypeWall mounted rack
MaterialSteel
Product colourBlack
CertificationCE, REACH
Packaging data
ManualYes
Mounting kitYes
Nuts includedYes
Number of nuts37
Package depth530 mm
Package width383 mm
Package height567 mm
Package weight11 kg
Screws includedYes
Number of screws42
Technical details
Package width383 mm
Package height567 mm
Compliance industry standardsEIA/ECA-310-E
Harmonized System (HS) code85381000
Compliance certificatesRoHS
Colour
Product colourBlack
Certificates
CertificationCE, REACH
Material
MaterialSteel
Logistics data
Master (outer) case width383 mm
Master (outer) case length530 mm
Master (outer) case height567 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 12U Wall Mount Network Rack - 14 Inch Deep (Low Profile) - 19" Patch Panel Bracket for Shallow Server and IT Equipment, Network Switches - 125lbs/57kg Weight Capacity, Black StarTech.com 12U Wall Mount Network Ra... Login for pricing
StarTech.com 8U 19" Wall Mount Network Rack - Adjustable Depth 12-20" 2 Post Open Frame Server Room Rack for AV/Data/ IT Communication/Computer Equipment/Switch w/Cage Nuts & Screws
Hot Product
StarTech.com 8U 19" Wall Mount Ne... Login for pricing
Intellinet 19" Network Cabinet - Wall Mount (Standard), 15U, 450mm Deep, Black, Flatpack, Max 60kg, Metal & Glass Door, Back Panel, Removeable Sides,Suitable also for use on desk or floor, Usable Depth 260mm to 350mm, Parts for wall installation not inclu Intellinet 19" Network Cabinet -... Login for pricing
Intellinet 19" Network Cabinet - Wall Mount (Standard), 6U, 600mm Deep, Grey, Assembled, Max 60kg, Suitable also for use on desk or floor, Usable Depth 500mm, Metal & Glass Door, Back Panel, Removeable Sides, Parts for wall install (eg screws/rawl plugs) Intellinet 19" Network Cabinet -... Login for pricing
Intellinet 19" Network Cabinet - Wall Mount (Standard), 9U, 450mm Deep, Black, Flatpack, Max 60kg, Suitable also for use on desk or floor, Usable Depth 270mm to 350mm, Metal & Glass Door, Back Panel, Removeable Sides,Parts for wall installation not includ Intellinet 19" Network Cabinet -... Login for pricing
StarTech.com 2-Post 42U Mobile Open Frame Server Rack, Two Post 19in Network Rack with Wheels, Rolling Open Rack for AV/Data/Media/IT Equipment, Computer Rack for Home/Office Spaces - Casters Included