KCD8XVUG12T8
Login for pricing
In Stock:
18 available
2,5", 12800 GB, PCIe 4.0, NVMe 1.4, BiCS FLASH TLC, 6600 MB/s read, 6000 MB/s write
- PCIe® 4.0, NVMeTM 1.4 specification compliant Help Modal Window
- Open Compute Project Datacenter NVMeTM SSD specification v2.0 support (not all requirements)
- Form factor: 2.5-inch, 15mm height Help Modal Window
- Single-port design, optimized for data center class workloads
- Consistent performance and reliability for demanding 24x7 environments
- Designed for high-density storage deployments
- Power loss protection (PLP) and end-to-end data correction
- Security options: SIE, SED
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| SSD capacity | 12800 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | KCD8XVUG12T8 |
| EAN | 8592978526566 |
| Manufacturer | KIOXIA |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| Hard drive | |
|---|---|
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 12.8 TB |
| Data transmission | |
| Read speed | 6600 MB/s |
| Write speed | 6000 MB/s |
| Random write (4KB) | 380000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1050000 IOPS |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 1.4 |
| SSD capacity | 12.8 TB |
| Read speed | 6600 MB/s |
| Write speed | 6000 MB/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Power | |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Operating voltage | 12 V |
| Performance | |
| NVMe version | 1.4 |
| Design | |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 130 g |
| Height | 15 mm |
| Depth | 100.5 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 74 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1000 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 74 °C |
| Technical details | |
| Operating shock | 1000 G |
| SSD form factor | 2.5" |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Other features | |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Kioxia CD8-V 12.8 TB 2.5" PCI Exp...
Login for pricing
Hot Product
Synology SAT5210 7 TB 2.5" Serial...
Recommended
Solidigm D7-P5520 15.4 TB U.2 PCI Expr...
Bestseller
Kioxia CD8-R 15.4 TB 2.5" PCI Exp...
Samsung PM9D3a 15 TB 2.5" PCI Exp...