Kondor Blue KB-FHDMI-12-BK HDMI cable 1.2 m HDMI Type A (Standard) Black
SKU
KB-FHDMI-12-BK
Login for pricing
In Stock: 3 available
Full HDMI Cable for On-Camera Monitors 12"-24" Braided Coiled
  • HDMI to HDMI cable for camera monitor
  • High-speed 4K, 3D capabilities
  • 60 Hz, HDMI 2.0, 18Gbps, and HDR Metadata capabilities
  • Coiled Braided HDMI Cable, 12”-24”
  • Ultra-Durable: Nylon Braided
  • Reinforced Connectors
More Information
SKU KB-FHDMI-12-BK
EAN 5068650969387
Manufacturer Kondor Blue
Availability In Stock
Connect your video camera to your on-camera monitor with our coil-extending High-Speed HDMI Cable. This coiled HDMI cable supports 4K 60 Hz and 3D video and features a nylon braid. For more options, check out our Limited-Edition Gerald Undone HDMI to HDMI cable (purple) or our Kondor Blue 90-degree angle HDMI cable.
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate60 Hz
Product colourBlack
Cable length1.2 m
Connector 1HDMI Type A (Standard)
Connector 2HDMI Type A (Standard)
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
HDMI version2.0
Data transfer rate18 Gbit/s
3DYes
Supported graphics resolutions4096 x 2160
Cable jacket materialNylon
Cable jacket typeBraided
HDMI cable typeHigh Speed HDMI cable
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging data
You may also be interested in
Compare Products
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 15m, Suitable for ALL 1080p/HD and majority of 4K uses (check your system 4K specification to be sure), Male to Male, Black, Ultra HD 4k x 2k, Lifetime Warranty, High Speed, Equivalent to HDMM15M Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 15m, Sui... Login for pricing
StarTech.com 10m High Speed HDMI® Cable – Ultra HD 4k x 2k HDMI Cable – HDMI to HDMI M/M
Bestseller
StarTech.com 10m High Speed HDMI® Cabl... Login for pricing
Lindy 4.5m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A/D Cable with Ethernet and 4K support