Kondor Blue KB-FHDMI-12RA-BK HDMI cable 0.6 m HDMI Type A (Standard) Black
SKU
KB-FHDMI-12RA-BK
Login for pricing
In Stock: 6 available
Right-Angle Full-HDMI Cable for On-Camera Monitors 12"-24" - Braided Coiled
More Information
SKU KB-FHDMI-12RA-BK
EAN 5068650977757
Manufacturer Kondor Blue
Availability In Stock
This right-angle HDMI to HDMI monitor cable from Kondor Blue supports high-speed 4K and 3D video. Made from durable braided nylon, this coiled full-HDMI cable features 60 Hz, HDMI 2.0, 18Gbps bandwidth, and HDR metadata capabilities.
Connect your video camera to an on-camera monitor with its extendable coiled design. Our high-speed HDMI cable supports 4K resolution, 60 Hz refresh rate, and 3D video, all in a rugged nylon braid with low-profile right-angle connectors.
Features
Connector 1 form factorAngled
Connector 2 form factorAngled
Maximum refresh rate60 Hz
Product colourBlack
Cable length0.6 m
Quantity per pack1 pc(s)
Weight & dimensions
Weight28 g
Compare Products
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 15m, Suitable for ALL 1080p/HD and majority of 4K uses (check your system 4K specification to be sure), Male to Male, Black, Ultra HD 4k x 2k, Lifetime Warranty, High Speed, Equivalent to HDMM15M Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 15m, Sui... Login for pricing
StarTech.com 10m High Speed HDMI® Cable – Ultra HD 4k x 2k HDMI Cable – HDMI to HDMI M/M
Bestseller
StarTech.com 10m High Speed HDMI® Cabl... Login for pricing
Lindy 4.5m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A/D Cable with Ethernet and 4K support