Kondor Blue KB-MC-FHDMI-12 HDMI cable 0.6 m HDMI Type A (Standard) HDMI Type D (Micro)
SKU
KB-MC-FHDMI-12
Login for pricing
In Stock: 16 available
Micro-HDMI to HDMI Cable - 12"-24" Braided Coiled
  • Micro-HDMI to Full-HDMI Coiled Cable
  • 12"-24" Coiled to Extended
  • 60HZ HDMI 2.0 18Gbps HDR Metadata
  • 3D Support: Yes
  • Maximum Resolution Support: 4096 x 2160 at 60 Hz
  • Cable Length: 12"-24"
  • Ultra-Durable: Nylon Braided
  • Reinforced Connectors
More Information
SKU KB-MC-FHDMI-12
EAN 7427038123229
Manufacturer Kondor Blue
Availability In Stock
KONDOR BLUE brings you the highest-quality cable lineup on the market!
Connect your camera to your on-camera monitor with this high-speed micro-HDMI to HDMI coiled cable. This HDMI 2.0 coiled cable, adjustable from 12" to 24", features a nylon braid in our signature blue along with other color options. Our micro-HDMI to HDMI cables support 4K at 60 Hz, 18Gbps bandwidth, and 3D video.
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate60 Hz
Product colourBlue
Cable length0.6 m
Connector 1HDMI Type A (Standard)
Connector 2HDMI Type D (Micro)
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
HDMI version2.0
Data transfer rate18 Gbit/s
3DYes
Supported graphics resolutions4096 x 2160
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Cable jacket materialNylon
Cable jacket typeBraided
HDMI cable typeHigh Speed HDMI cable
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging data
You may also be interested in
Compare Products
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 15m, Suitable for ALL 1080p/HD and majority of 4K uses (check your system 4K specification to be sure), Male to Male, Black, Ultra HD 4k x 2k, Lifetime Warranty, High Speed, Equivalent to HDMM15M Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 15m, Sui... Login for pricing
StarTech.com 10m High Speed HDMI® Cable – Ultra HD 4k x 2k HDMI Cable – HDMI to HDMI M/M
Bestseller
StarTech.com 10m High Speed HDMI® Cabl... Login for pricing
Lindy 4.5m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A/D Cable with Ethernet and 4K support