Kramer Electronics CLS-AOCH/60-50 HDMI cable 15.2 m HDMI Type D (Micro) Black
SKU
CLS-AOCH/60-50
Login for pricing
In Stock: 2 available
Active Optical 4K Pluggable HDMI Cable, 15.2m, Black
  • Removable HDMI Connectors
  • Pull–Through Capsule
  • Supports HDCP 2.2
More Information
Connector 2 gender Male connector
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 HDMI Type D (Micro)
Connector 1 HDMI Type D (Micro)
SKU CLS-AOCH/60-50
EAN 7291063080563
Manufacturer Kramer Electronics
Availability In Stock
- Video Resolution — Up to 4K@60Hz (4:4:4).
- High Data Transfer Rate — Up to 18Gbps.
- Embedded Audio — PCM 8–channel, Dolby Digital True HD and DTS–HD Master Audio.
- HDMI Support — HDCP 2.2, EDID and CEC.
- High–Quality Connectors — 24K gold–plated, corrosion–resistant and best possible connectivity.
- Reduced EMI & RFI.
- Thin Construction — 3.4mm (0.13”) diameter.
- Small Bending Radius — Only 6mm (0.24”).
- Jacket Construction — Low smoke & halogen free.
- RoHS 2011/65/EU Compliant.
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate60 Hz
Dolby technologiesDTS-HD Master Audio, Dolby TrueHD
Product colourBlack
Cable length15.2 m
Connector 1HDMI Type D (Micro)
Connector 2HDMI Type D (Micro)
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
Cable materialFiber optic
AWG wire size28
Data transfer rate18 Gbit/s
3DYes
Maximum resolution4096 x 2160 pixels
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Supported video modes1080p
HDCPYes
Plug and PlayYes
CertificationIEC 60332-1, IEC 60754-1, IEC 61034-2
Quantity per pack1 pc(s)
Cable jacket materialLow smoke zero halogen (LSZH)
Weight & dimensions
Package weight460 g
Cable diameter3.4 mm
Packaging content
Interface adapters includedHDMI female - micro HDMI male
ManualYes
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Compliance certificatesRoHS
You may also be interested in
Compare Products
Lindy 20m Fibre Optic Hybrid Micro-HDMI 18G Cable with Detachable HDMI and DVI Connectors
Bestseller
Lindy 20m Fibre Optic Hybrid Micro-HDM... Login for pricing
Lindy 30m Fibre Optic Hybrid Micro-HDMI 18G Cable with Detachable HDMI and DVI Connectors
Hot Product
Lindy 30m Fibre Optic Hybrid Micro-HDM... Login for pricing
StarTech.com 100ft (30.4m) HDMI 2.1 Hybrid Active Optical Cable (AOC), CMP, Plenum Rated, 8K Ultra High Speed HDMI 2.1/2.0 Fiber Optic Cable, 48Gbps, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDR10+/FRL/TMDS/eARC StarTech.com 100ft (30.4m) HDMI 2.1 Hy... Login for pricing