Kramer Electronics CLS-AOCH/60-98 HDMI cable 30 m HDMI Type D (Micro) Black
SKU
CLS-AOCH/60-98
Login for pricing
In Stock: 2 available
Active Optical 4K Pluggable HDMI Cable, 30m, Black
  • Removable HDMI Connectors
  • Pull–Through Capsule
  • Supports HDCP 2.2
More Information
Connector 2 gender Male connector
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 HDMI Type D (Micro)
Connector 1 HDMI Type D (Micro)
SKU CLS-AOCH/60-98
EAN 7291063080587
Manufacturer Kramer Electronics
Availability In Stock
- Video Resolution — Up to 4K@60Hz (4:4:4).
- High Data Transfer Rate — Up to 18Gbps.
- Embedded Audio — PCM 8–channel, Dolby Digital True HD and DTS–HD Master Audio.
- HDMI Support — HDCP 2.2, EDID and CEC.
- High–Quality Connectors — 24K gold–plated, corrosion–resistant and best possible connectivity.
- Reduced EMI & RFI.
- Thin Construction — 3.4mm (0.13”) diameter.
- Small Bending Radius — Only 6mm (0.24”).
- Jacket Construction — Low smoke & halogen free.
- RoHS 2011/65/EU Compliant.
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate60 Hz
Dolby technologiesDTS-HD Master Audio, Dolby TrueHD
Product colourBlack
Cable length30 m
Connector 1HDMI Type D (Micro)
Connector 2HDMI Type D (Micro)
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
Cable materialFiber optic
AWG wire size28
Data transfer rate18 Gbit/s
3DYes
Maximum resolution4096 x 2160 pixels
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Supported video modes1080p
HDCPYes
Plug and PlayYes
CertificationIEC 60332-1, IEC 60754-1, IEC 61034-2
Quantity per pack1 pc(s)
Cable jacket materialLow smoke zero halogen (LSZH)
Weight & dimensions
Package weight750 g
Cable diameter3.4 mm