40AY0090DK
Login for pricing
In Stock: 92 available
2 x DisplayPort, 1 x HDMI, 3 x USB 3.1, 2 x USB 2.0, 1 x USB Type C, 1 x Gigabit LAN, 90W
More Information
Product colour Black
SKU 40AY0090DK
EAN 0195348192002
Manufacturer Lenovo
Availability In Stock
One Dock. No Limits.
Engineered for performance, the ThinkPad Universal USB-C Dock quickly pays for itself with increased productivity, enhanced dynamic power charging to Notebook, max 100W charging. If you can think it, your dock can do it.
One Cable. No Hassle.
Entire Fleet. One Manager.
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity3
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity2
Microphone inNo
Headphone outputs0
Connectivity technologyWired
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution3840 x 2160 pixels
Number of displays supported3
On/off switchYes
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Cable lock slotYes
Cable lock slot typeKensington
HD type4K Ultra HD
Technical details
Cable lock slotYes
Harmonized System (HS) code84733020
Compliance certificatesCE
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeUSB
Power connectorUSB Type-C
Power supply90 W
Software
Windows operating systems supportedWindows 10, Windows 7
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Weight & dimensions
Weight340 g
Width171 mm
Depth80 mm
Height30.8 mm
Package weight955 g
Package width210 mm
Package depth158 mm
Package height75 mm
Design
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Package weight955 g
Package width210 mm
Package depth158 mm
Package height75 mm
Packaging content
Cables includedUSB Type-C
Quantity per pack1 pc(s)
Certificates
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3 Dual Display Docking Station
New
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3... Login for pricing
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K 60Hz TB3 Laptop Docking Station with DisplayPort - 85W Power Delivery Charging - 6-Port USB 3.0 Hub, SD 4.0, GbE, Audio - Windows & Mac StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual... Login for pricing