40BF0100EU
Login for pricing
In Stock: 3 available
ThinkPad USB4 Dock 5000
  • The ThinkPad® USB4 Dock 5000 with the latest USB4 technology, makes the connectivity performance quadrupled compare to USB-C 3.2 Gen 2, with up to 40 Gbps bandwidth, you can have up to either one Ultra-High Resolution 8K 60Hz Displays or two 4K 144Hz High Refresh Rate monitor setup to fully extend your Lenovo laptop to a compute platform with all different kinds of Peripheral Devices. It supports PD 3.1 and output up to 100W to give a fast charge to your laptop, you can expand the potential of your workspace with ease
  • It is also a Universal Compatible Dock a cross different Operating System
More Information
SKU 40BF0100EU
EAN 0195892132486
Manufacturer Lenovo
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Designed to enhance everyday productivity, the Lenovo™ ThinkPad® USB4 Dock 5000 is the Successor of our famous Universal USB-C Dock equipped with cutting edge USB4 Technology, The dock can connect to your laptop with 40Gbps bandwidth USB4 upstream connectivity, that allows you to extend your monitor setup with more pixels and higher refresh rates. It can output 65W charge power to your laptop with 100W power adapter, or you can choose a 135W power adapter to boost the charge power up to 100W to you laptop.
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity4
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity2
Host interfaceThunderbolt 4
USB 2.0 ports quantity0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
HDMI version2.1
DisplayPorts quantity2
Microphone inNo
Headphone outputs0
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery revision3.1
USB Power Delivery up to65 W
DisplayPort version1.4
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution3840 x 2160 pixels
Number of displays supported4
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Cable lock slotYes
CertificationFCC/ICES CE KCC RCM BSMI VCCI CB cULus EAC TUV- Mark LoA Ukraine DoC NOM
Cable lock slot typeKensington
Colour nameEclipse Black
Technical details
Product colourBlack
Cable lock slotYes
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeDC
Power supply100 W
Software
Windows operating systems supportedWindows 11
Mac operating systems supportedYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Weight & dimensions
Weight470 g
Width218 mm
Depth80 mm
Height31.5 mm
Package weight1.03 kg
Package width240 mm
Package depth145 mm
Package height77 mm
Design
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Package weight1.03 kg
Package width240 mm
Package depth145 mm
Package height77 mm