40BN0135UK
Login for pricing
In Stock: 5 available
ThinkPad Universal USB-C Smart Dock - ThinkSmart Edition
  • MULTIPLE UC POSSIBILITIES, ONE CABLE
  • Plus, get rapid-charging for your laptops up to 60W to always stay energized
More Information
SKU 40BN0135UK
EAN 0195892103868
Manufacturer Lenovo
Availability In Stock
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity1
Host interfaceUSB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Microphone inNo
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to60 W
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution3840 x 2160 pixels
Number of displays supported2
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Brand compatibilityLenovo
Cable lock slotYes
CertificationFCC/ICES CE RCM BSMI VCCI CB cULus TUV- Mark LoA UKCA
VESA mountingYes
Maximum VESA mount75 x 75 mm
Maximum refresh rate60 Hz
Technical details
Product colourBlack
Brand compatibilityLenovo
Cable lock slotYes
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeAC
Power consumption (max)135 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Weight & dimensions
Weight2.6 kg
Width257.6 mm
Depth164 mm
Height49.5 mm
Package weight3.8 kg
Package width677 mm
Package depth389 mm
Package height95 mm
Design
Packaging data
Package weight3.8 kg
Package width677 mm
Package depth389 mm
Package height95 mm