1GF018MPE1L02
Login for pricing
In Stock: 7 available
1.8", QQVGA, Bluetooth 5.0, 3.5 mm, Micro-USB 2.0, 4G, 1450 mAh battery, S30+​
More Information
Display diagonal 1.8 "
Display resolution 160 x 120 pixels
Touchscreen No
Wi-Fi No
SKU 1GF018MPE1L02
EAN 6438409085085
Manufacturer Nokia
Availability In Stock
Feels as fabulous as it looks
Works like a charm
Never cut a good conversation short
Let the music play
Packed with features
Design
Housing materialPolycarbonate (PC)
TypeFeature phone
International Protection (IP) codeIP52
Product colourBlue
Protection featuresWater resistant
Built-in flashlightYes
Colour nameMidnight Blue
Display
External displayNo
TouchscreenNo
Display diagonal4.57 cm (1.8")
Memory
Flash card supportYes
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash)
Maximum memory card size32 GB
Camera
Rear cameraYes
Front cameraNo
Network
SIM card capabilityDual SIM
SIM card typeNanoSIM
Data networkGSM, LTE, WCDMA
Wi-FiNo
Mobile network generation4G
Data transmission
Bluetooth version5.0
BluetoothYes
Ports & interfaces
USB portYes
USB connector typeMicro-USB
USB version2.0
Headphone connectivity3.5 mm
Audio
Voice recordingYes
SpeakersMono
Microphone includedYes
Audio formats supportedMP3
FM radioYes
Power
Battery capacity1450 mAh
Weight & dimensions
Width50 mm
Height121.5 mm
Depth14.4 mm
Weight94.5 g
Technical details
SIM card typeNanoSIM
TypeFeature phone
Operating system installedSeries 30+
Talk time8 h
Subscription typeNo subscription
Product colourBlue
Built-in flashlightYes
Colour nameMidnight Blue
Introduction year2023
Phone features
Form factorBar
Packaging data
Package weight198 g
Package width65 mm
Package depth71 mm
Package height112 mm
Software
Packaging content
User guideYes
Cables includedMicro-USB
Subscription
Other features
Introduction year2023
You may also be interested in
Compare Products
Product Nokia 110 4G (2023) 4.57 cm (1.8") 94.5 g Blue Feature phone Nokia 110 4G (2023) 4.57 cm (1.8"... Login for pricing
Nokia 110 4G (2023) 4.57 cm (1.8") 94.5 g Purple Feature phone Nokia 110 4G (2023) 4.57 cm (1.8"... Login for pricing