HDMI2-CABLE-4K60-15M
Login for pricing
In Stock: 29 available
StarTech.com 15m (49.2ft) Active High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord, TPE Jacket
  • DESIGNED FOR LONG RANGE: Active HDMI 2.0 Cable delivers 4K 60Hz beyond the length of passive copper cables; Integrated active chipset ensures optimal long-range signal quality; Performance markings on connectors for quick and easy identification
  • APPLICATIONS: Ideal for 4K UHD displays; Up to 144Hz refresh rate at 1440p resolution; Suitable for high performance GPUs, projectors/large displays, conference rooms, and video walls
  • SPECS: Black; 15-meter (49.2-foot); High Speed HDMI with Ethernet; HDMI 2.0 supports HDR10/ARC/HDCP 2.2/CEC; 4K 60Hz/1440p 144Hz/1080p 240Hz; 18Gbps; 32-ch Audio; Backward Compatible; 24AWG; 9mm (0.35in) O.D.
More Information
SKU HDMI2-CABLE-4K60-15M
EAN 0065030910651
PDF URLs View PDF
Connect reliably between HDMI UHD devices using this Active High Speed HDMI Cable
HDMI UHD Over Long Distances
The Active HDMI 2.0 cord is designed for long-distance reliability. Durable gold-plated connectors and 24AWG bare copper wire maintain optimal conductivity and low resistance, ensuring consistent performance across different environments. The integrated active chipset boosts the HDMI signal without requiring external power, facilitating 4K 60Hz video and full HDMI 2.0 capabilities. This enables the transmission of HDMI UHD video beyond passive cable lengths.
Durable Design
Supported HDMI 2.0 Features:
This HDMI Cable supports full HDMI 2.0 features:
• Resolutions up to 4K 60Hz using a compatible HDMI source and display
• Supports high refresh rates including 1440p 144Hz and 1080p 240Hz
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate240 Hz
Audio Return Channel (ARC)Yes
Product colourBlack
Cable length15 m
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Weight & dimensions
Weight1.1 kg
Cable diameter9 mm
Package weight1.1 kg
Package width330 mm
Package depth252 mm
Package height25 mm
Packaging data
Package weight1.1 kg
Package width330 mm
Package depth252 mm
Package height25 mm
Logistics data
Products per master (outer) case5 pc(s)
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length300 mm
Master (outer) case height300 mm