HD2MF18INL
Login for pricing
In Stock: 39 available
StarTech.com 18in (0.5m) HDMI 2.0 Extension Cable, High Speed HDMI Port Saver Cable, 4K 60Hz, HDMI Extension Cord, M/F
  • HDMI 2.0 EXTENSION: Enhance HDMI connectivity and extend 4K 60Hz video with this HDMI 2.0 extension cable; Bi-directional male and female connectors serve as a port saver, reducing wear on HDMI device ports; Enable extended reach for greater versatility
  • SPECS: Black; 18-inch (0.5-meter); Bi-directional; Bus-powered; High Speed HDMI 2.0; 4K 60Hz; Supports HDR10/HDCP 2.2/ARC; 7.1 & 32-ch audio; 18Gbps; 6mm (0.24in) O.D.; Available in other lengths
More Information
Connector 2 gender Female connector
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 HDMI Type A (Standard)
Connector 1 HDMI Type A (Standard)
SKU HD2MF18INL
EAN 0065030903967
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Extend an HDMI connection or safeguard against port/connector strain
This High Speed HDMI port saver cable prevents wear and tear on the HDMI port on your monitor or other devices, and enables extra reach for greater setup versatility. The port extender cable supports all HDMI 2.0 specifications, including resolutions up to 4K (60Hz), and bandwidth up to 18Gbps.
Full HDMI Capability
This male-to-female HDMI extension cable supports all HDMI 2.0 features:
• Resolutions up to 4K 60Hz
• High speeds with a bandwidth of up to 18Gbps
• High Dynamic Range (HDR) for higher contrast ratio and vivid colors
• Crystal-clear sound with up to 32 digital audio channels
• Supports 21:9 cinema aspect ratio and 3D video
• Backward compatible with earlier versions of HDMI
• Supports Consumer Electronics Control (CEC) functions
Enjoy Optimal Picture Quality
Fully compatible with HDMI 2.0 equipment, this HDMI extension cable maintains optimal picture quality with resolutions up to 4K 60Hz and bandwidths up to 18Gbps. Backward compatibility ensures seamless integration with existing HDMI devices
The StarTech.com Advantage
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Colour depth12 bit
Cable shieldingAluminum mylar foil
Audio Return Channel (ARC)Yes
Product colourBlack
Cable length0.5 m
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderFemale
Connector contacts platingGold
AWG wire size30
HDMI version2.0
Bandwidth18000 MB/s
Supported graphics resolutions3840 x 2160
HDCPYes
Plug and PlayYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Quantity per pack1 pc(s)
Cable jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
HDCP version2.2
UnidirectionalNo
Supported digital audio channels (uncompressed)32
Cable typeRound cable
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Weight & dimensions
Package weight65 g
Package width128 mm
Package depth220 mm
Package height10 mm
Cable diameter6 mm
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Sustainability complianceYes
Doesn't containHalogen
Compliance certificatesCE, RoHS
Logistics data
Products per master (outer) case200 pc(s)
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length300 mm
Master (outer) case height300 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 18in (0.5m) HDMI 2.0 Extension Cable, High Speed HDMI Port Saver Cable, 4K 60Hz, HDMI Male to Female Extension Adapter Cord, HDMI Extension Cable, M/F StarTech.com 18in (0.5m) HDMI 2.0 Exte... Login for pricing
StarTech.com 6 in HDMI Extension Cable - Short HDMI Cable Male to Female - 4K HDMI Cable Extender - 4K 30Hz UHD HDMI Port Saver M/F - High Speed HDMI 1.4 - 28AWG - HDMI Dongle Extender StarTech.com 6 in HDMI Extension Cable... Login for pricing
StarTech.com 3m (10ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M StarTech.com 3m (10ft) HDMI Cable - 4K... Login for pricing
Cables Direct 10m HDMI, M - M HDMI cable HDMI Type A (Standard) Black
New
Cables Direct 10m HDMI, M - M HDMI cab... Login for pricing
StarTech.com 1m (3ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M
Bestseller
StarTech.com 1m (3ft) HDMI Cable - 4K... Login for pricing
StarTech.com 2m (6ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M