S25SLOTR
Login for pricing
In Stock:
8 available
StarTech.com 2.5in SATA Removable Hard Drive Bay for PC Expansion Slot
| SKU | S25SLOTR |
|---|---|
| EAN | 0065030836074 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Use an available expansion card slot to install a hot swappable 2.5in hard drive
The S25SLOTR Trayless Hard Drive Rack can be installed into an available (full profile) PCI expansion card slot, providing easy access to a bare 2.5" SATA hard drive or solid state drive (SSD) from the rear panel of a computer case.
Once installed in a PCI slot (and accompanying rear panel bracket), installing a 2.5" SATA HDD is as simple as inserting it into the trayless rack. To remove the hard drive, simply hit the eject button to unlock the access door, allowing the drive to be pulled out of the computer without having to dismount the drive.
* This unique design of the mobile rack enables you to use any available full profile expansion slot to mount a removable 2.5in SATA hard drive.
The StarTech.com Advantage
- Utilize a free expansion card slot to add a removable 2.5" SATA hard drive bay
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 6.35 cm (2.5") |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Product colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 21 x 145 x 120 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 158.37 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 234 g |
| Operational conditions | |
| Logistics data | |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
StarTech.com 2.5in SATA Removable Hard...
Login for pricing
StarTech.com 5.25 to 3.5 Hard Drive Ho...
Recommended
StarTech.com 2.5" to 3.5" Ha...
Popular
HP 651314-001 drive bay panel 8.89 cm...
Bestseller
StarTech.com Black Aluminum 5.25in Rug...