HDMI21-CBL-8K60-2M
Login for pricing
In Stock: 217 available
StarTech.com 2m (6ft) Certified Ultra High Speed HDMI Cable, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDMI 2.1 Cord with HDR10+ / eARC, 48Gbps
  • Deliver High-Bandwidth 8K Video: 2m (6.6ft) HDMI 2.1 Cable delivers vivid, sharp 8K 60Hz/4K 120Hz UHD video with HDR10+, Dolby Vision, and HDCP 2.3; Enable immersive sound quality with 32-channel audio, 7.1 TrueHD, eARC, Dolby Atmos, and DTS:X support
More Information
SKU HDMI21-CBL-8K60-2M
EAN 0065030920247
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
Create reliable 8K connections with the advanced capabilities of Ultra High Speed HDMI
Experience Full-Featured HDMI 2.1
Drive sharp 8K video, fast refresh rates, and high-resolution visuals on UHD displays, workstations, video walls, and AV installations. This Ultra High Speed HDMI 2.1 cable supports 8K at 60Hz, 5K at 60Hz, 4K at 120Hz, and up to 48Gbps bandwidth for consistent, reliable signal quality.
Certified for Guaranteed Compatibility
Flexible Cable, Built for Durability
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate120 Hz
Dolby technologiesDTS:X, Dolby Atmos, Dolby TrueHD
Product colourBlack
Cable length2 m
Connector contacts platingGold
AWG wire size30
HDMI version2.1
Data transfer rate48 Gbit/s
Supported graphics resolutions3840 x 2160, 7680 x 4320
HDCPYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
High Dynamic Range (HDR) technologyDolby Vision, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
Cable jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
HDCP version2.3
Supported digital audio channels (uncompressed)32
HDMI cable typeUltra High Speed HDMI cable
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Certificates
Compliance certificatesCE, RoHS
Weight & dimensions
Cable diameter6 mm
Package weight108 g
Package width80 mm
Package depth1.6 mm
Package height230 mm
Packaging data
Package weight108 g
Package width80 mm
Package depth1.6 mm
Package height230 mm
Technical details
Logistics data
Products per master (outer) case50 pc(s)
Master (outer) case width420 mm
Master (outer) case length420 mm
Master (outer) case height250 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 2m (6ft) Certified Ultra High Speed HDMI Cable, 8K 60Hz/4K 120Hz, HDMI 2.1 Cable with HDR10+ / eARC, 48Gbps, 8K HDMI Cord for Monitor/TV/Display, Flexible TPE Jacket StarTech.com 2m (6ft) Certified Ultra... Login for pricing
StarTech.com 5m (16.4ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M
Bestseller
StarTech.com 5m (16.4ft) HDMI Cable -... Login for pricing
StarTech.com Micro HDMI to HDMI Adapter - 4K 30Hz Video - Durable High Speed Micro HDMI Type-D to HDMI 1.4 Converter/Cable Adapter Dongle - Ultra HD HDMI Monitors, TVs & Displays - M/F StarTech.com Micro HDMI to HDMI Adapte... Login for pricing
Lenovo 2.0m HDMI HDMI cable 2 m HDMI Type A (Standard) Black
Hot Product
Lenovo 2.0m HDMI HDMI cable 2 m HDMI T... Login for pricing
StarTech.com 2m Mini HDMI to HDMI Cable with Ethernet - 4K 30Hz High Speed Mini HDMI to HDMI Adapter Cable - Mini HDMI Type-C Device to HDMI Monitor/Display - Durable Video Converter Cord StarTech.com 2m Mini HDMI to HDMI Cabl... Login for pricing