HDMI2-CABLE-4K60-30C
Login for pricing
In Stock: 139 available
StarTech.com 30cm (1ft) High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord, TPE Jacket
  • HIGH PERFORMANCE: High Speed HDMI 2.0 Cable is designed for UHD-enabled HDMI devices; Choose the right HDMI cable at-a-glance with performance markings on connectors for quick and easy identification; Up to 18Gbps for seamless 4K 60Hz video
  • APPLICATIONS: Ideal for 4K UHD displays; Up to 144Hz refresh rate at 1440p resolution; Suitable for high performance GPUs and workstations; Connect an HDMI monitor to a 4K docking station
  • SPECS: Black; 0.3-meter (1-foot); Premium Certified HDMI with Ethernet; HDMI 2.0 supports HDR10/ARC/HDCP 2.2/CEC; 4K 60Hz/1440p 144Hz/1080p 240Hz; 18Gbps; 32-ch Audio; Backward Compatible; 30AWG; 6mm (0.24in) O.D.
More Information
Connector 2 gender Male connector
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 HDMI Type A (Standard)
Connector 1 HDMI Type A (Standard)
SKU HDMI2-CABLE-4K60-30C
EAN 0065030910453
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
Connect reliably between HDMI UHD devices using this High Speed HDMI Cable
Seamless Compatibility
Durable Design
Supported HDMI 2.0 Features:
This HDMI Cable supports full HDMI 2.0 features:
• Resolutions up to 4K 60Hz using a compatible HDMI source and display
• Supports high refresh rates including 1440p 144Hz and 1080p 240Hz
• 21:9 Aspect Ratio support for cinematic viewing experiences
• High Dynamic Range (HDR10) for higher contrast ratio and vibrant picture quality
• Audio Return Channel (ARC) for sending audio from the TV back to an AV receiver or soundbar
• Up to 32 Uncompressed Digital Audio Channels
• HDMI Ethernet Channel (HEC) for network connectivity over HDMI
• Backward compatible with previous HDMI versions
The StarTech.com Advantage
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate240 Hz
Colour depth12 bit
Cable shieldingAluminum mylar foil
HDMI Ethernet channelYes
Audio Return Channel (ARC)Yes
Product colourBlack
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
AWG wire size30
HDMI version2.0
Data transfer rate18 Gbit/s
Supported graphics resolutions3840 x 2160, 2560 x 1440, 1920 x 1080 (HD 1080)
HDCPYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Cable jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
HDCP version2.2
Supported digital audio channels (uncompressed)32
Cable typeRound cable
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Sustainability
Doesn't containHalogen
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight40 g
Cable diameter6 mm
Package weight45 g
Package width125 mm
Package depth90 mm
Package height10 mm
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging data
Package weight45 g
Package width125 mm
Package depth90 mm
Package height10 mm
Technical details
Doesn't containHalogen
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Products per master (outer) case180 pc(s)
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length300 mm
Master (outer) case height300 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 30cm (1ft) High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket StarTech.com 30cm (1ft) High Speed HDM... Login for pricing
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 5m, Suitable for ALL 1080p/HD and majority of 4K uses (check your system 4K specification to be sure), Male to Male, Black, Ultra HD 4k x 2k, Lifetime Warranty, High Speed, Equivalent to HDMM5M Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 5m, Suit... Login for pricing
Cables Direct 5m HDMI, M - M HDMI cable HDMI Type A (Standard) Black
Hot Product
Cables Direct 5m HDMI, M - M HDMI cabl... Login for pricing
Belkin High Speed HDMI 1m HDMI cable HDMI Type A (Standard) Black
New
Belkin High Speed HDMI 1m HDMI cable H... Login for pricing
Belkin High Speed HDMI 2m HDMI cable HDMI Type A (Standard) Black
Bestseller
Belkin High Speed HDMI 2m HDMI cable H... Login for pricing
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 3m, Suitable for ALL 1080p/HD and majority of 4K uses (check your system 4K specification to be sure), Male to Male, Black, Ultra HD 4k x 2k, Lifetime Warranty, High Speed, Equivalent to HDMM3M Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 3m, Suit... Login for pricing