HDMI2-CABLE-GRIP-30C
Login for pricing
In Stock: 39 available
StarTech.com 30cm (1ft) High Speed HDMI Cable with Gripping Connectors, 4K 60Hz/1440p 144Hz, 18Gbps, UHD HDMI Cord, TPE Jacket
  • Deliver High-Bandwidth 4K Video: 30cm (1ft) HDMI 2.0 Cable delivers vivid, sharp 4K 60Hz UHD video with HDR10 and HDCP 2.2; Enable immersive sound quality with 32-channel audio, 7.1 surround, ARC, and DTS-HD Master Audio support
  • For High-Resolution Workflows: Achieve reliable 4K 60Hz performance with 18Gbps bandwidth in workstations and pro AV setups; Drive high refresh rates including 1440p 144Hz and 1080p 240Hz; Works w/USB-C to HDMI adapters for Apple M-series Pro/Max MacBooks
More Information
SKU HDMI2-CABLE-GRIP-30C
EAN 0065030925365
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
Minimize accidental disconnections using this HDMI Cable with gripping connectors
Stay-Connected Design
Experience Full-Featured HDMI 2.0
Drive sharp 4K video, fast refresh rates, and high-resolution visuals on UHD displays, workstations, video walls, and AV installations. This High Speed HDMI 2.0 cable supports 4K at 60Hz, 1440p at 144Hz, and 1080p at 240Hz at up to 18Gbps bandwidth for consistent, reliable signal quality.
Flexible Cable, Built for Durability
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate240 Hz
Dolby technologiesDTS-HD Master Audio
Product colourBlack
Cable length0.3 m
Connector contacts platingGold
AWG wire size30
Data transfer rate18 Gbit/s
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Supported video modes1080p, 1440p, 2560p
HDMI cable typeHigh Speed HDMI cable
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight41 g
Cable diameter6 mm
Package width190 mm
Package depth4.3 mm
Package height23 mm
Packaging data
Package width190 mm
Package depth4.3 mm
Package height23 mm
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Products per master (outer) case60 pc(s)
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length350 mm
Master (outer) case height250 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 30cm (1ft) High Speed HDMI Cable with Gripping Connectors, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket StarTech.com 30cm (1ft) High Speed HDM... Login for pricing
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 5m, Suitable for ALL 1080p/HD and majority of 4K uses (check your system 4K specification to be sure), Male to Male, Black, Ultra HD 4k x 2k, Lifetime Warranty, High Speed, Equivalent to HDMM5M Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 5m, Suit... Login for pricing
Cables Direct 5m HDMI, M - M HDMI cable HDMI Type A (Standard) Black
New
Cables Direct 5m HDMI, M - M HDMI cabl... Login for pricing
StarTech.com 1m (3ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M
Bestseller
StarTech.com 1m (3ft) HDMI Cable - 4K... Login for pricing
StarTech.com 50cm (1.6ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M StarTech.com 50cm (1.6ft) HDMI Cable -... Login for pricing