Targus AWU100205GL laptop stand Silver 39.6 cm (15.6")
SKU
AWU100205GL
- Made of high-quality aluminum with high heat reduction. Versatile and universal, supports most laptop devices from 10" - 15.6”
- Expand your laptop USB-C port with one cable to 4x USB-A (3.2 Gen 1) ports
- 4x USB-A support fast 5 Gbps data transfer, perfect for external flash drives
- USB-A ports support max 1.5 A charging for your accessories or smart devices (4 USB-A ports share max 15W)
- USB-C port under the stand offers neat power cable management and supports Power Delivery 3.0 with 100W power pass-through. Share 100W power between laptop devices via USB-C cable and other devices via USB-A and data ports
| SKU | AWU100205GL |
|---|---|
| EAN | 5051794036619 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | In Stock |
The Targus® 100W PD GaN Wall Charger (APA109GL) is the perfect companion for this stand with integrated hub, delivering up to 100W power when connected to the USB-C port under the stand, the power then shared between the Laptop via USB-C cable and other accessories connected.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop stand |
| Minimum notebook screen size compatibility | 25.4 cm (10") |
| Maximum notebook screen size compatibility | 39.6 cm (15.6") |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Silver |
| Number of devices supported | 1 |
| Ergonomics | |
| Foldable | Yes |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Number of height positions | 5 |
| Number of adjustment positions | 5 |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| USB charging port | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 360 g |
| Width | 62 mm |
| Depth | 260 mm |
| Height | 27 mm |