HD8100BUGL
Login for pricing
In Stock: 10 available
2 x USB-C, 1 x USB-A, 5 Gbps, 1 x 3.5mm, 1 x HDMI, 4K60Hz, White
  • Wirelessly Charge With Ease
  • Extended 4K Monitor Support
  • Power Your Devices
  • Seamless File Access
  • Connectivity For All Your Devices
  • Seamless Sound Clarity
  • Recycled Materials
More Information
SKU HD8100BUGL
EAN 0810156700712
Manufacturer Targus
Availability In Stock
All the functionality you need for a vibrant and connected workspace. Featuring Qi wireless charging, crisp 4K displays, and fast 100W power delivery, the HyperDrive Flex MagCharge USB-C Hub is designed to keep your devices powered, your workflow seamless, and your setup looking bold. Instantly access SD files, transfer data in seconds and experience seamless sound. Whether you're juggling multiple monitors or transferring files in seconds, the MagCharge USB-C Hub brings style and functionality together, with a design that’s been made using 75% post-consumer recycled plastics. Take your daily routines and creative workflows to the next level, while adding a sleek touch to your workspace.
Recycled Materials
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity3
HDMI ports quantity1
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to100 W
USB 2.0 Type-C ports quantity2
Performance
Country of originVietnam
Product colourWhite
Data transfer rate5 Gbit/s
HD type4K Ultra HD
Maximum refresh rate60 Hz
Technical details
Product colourWhite
Data transfer rate5 Gbit/s
Warranty period2 year(s)
Software
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Weight & dimensions
Weight180 g
Width150 mm
Depth110 mm
Height45 mm
Design
Country of originVietnam
You may also be interested in
Compare Products
Bestseller
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock... Login for pricing
StarTech.com USB-C Multiport Adapter - USB-C Travel Docking Station with 4K HDMI - 60W Power Delivery Pass-Through, GbE, 2pt USB-A 3.0 Hub - Portable Mini USB Type-C Dock for Laptop StarTech.com USB-C Multiport Adapter -... Login for pricing
Kensington USB-C 3.2 Gen2 10Gbps Cable with 100W Power Delivery, 1 meter
Hot Product
Kensington USB-C 3.2 Gen2 10Gbps Cable... Login for pricing
StarTech.com USB-C Multiport Adapter - USB-C Travel Docking Station w/ 4K HDMI - 60W Power Delivery Pass-Through, GbE, 2pt USB-A 3.0 Hub - Portable Mini USB Type-C Dock for Laptop - White StarTech.com USB-C Multiport Adapter -... Login for pricing