TL-WPA4220 TKIT
Login for pricing
In Stock:
32 available
HomePlug AV, IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.11b/g/n, 2.4-2.4835GHz, 2 x 10/100Mbps
- Extend wired and wireless network to any room using existing electrical system
- Extend 300 Mbps wireless connections to previously hard-to-reach areas of your home and office
| SKU | TL-WPA4220 TKIT |
|---|---|
| EAN | 1210002614801 |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
Extend Wi-Fi to Every Room Using Existing Electrical Wiring
AV600 Powerline Universal Wi-Fi Range Extender
TL-WPA4220 TKIT (3-pack)
- No need for new wires or drilling
- Network passes through walls and floors
- Compatible with any Wi-Fi routers or other powerline products
- Expand coverage by adding more extenders
AV600 Speeds and 300 Meters Range
Plug and Play
Ditch the complicated setup process for good. Get started with powerline in just two steps :
Step1 :connect TL-PA4010 to your router.
Step2 :plug in TL-WPA4220 wherever you need wired and wireless internet service.
One-Touch Wi-Fi Configuration
Two Fast Ethernet Ports for Reliable Wired Connections
Powerline Management on Your Smartphone
- View real-time powerline speed
- LED control
- Guest network
TL-WPA4220 TKIT (3-pack)
Plug and Play
One-Touch Wi-Fi Configuration
- LED control
- Guest network
| Performance | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Type | Network repeater |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi data rate (max) | 500 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| Bandwidth | 2.4 GHz |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Design | |
| Mounting type | Wall |
| LED indicators | Network, PLC, Power, WLAN |
| Certification | CE, RoHS |
| Product colour | White |
| Power | |
| Power consumption (max) | 7.608 W |
| AC input voltage | 220 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (typical) | 7.216 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Transmitter width | 5.2 cm |
| Transmitter depth | 2.85 cm |
| Transmitter height | 6.5 cm |
| Width | 94 mm |
| Depth | 54 mm |
| Height | 69.5 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 100 mm |